Postępowanie w okresie zimy

Zima

Opublikowano: wtorek, 26 maj 2020 r.10:01

Aktualizacja: czwartek, 12 grudzień 2013 r.10:027 lat 359 dni

Zagrożenia zimą

Zima to okres dużych mrozów. Wielu z nas lubi aktywnie spędzać czas, uprawiając sporty zimowe. Należy jednak pamiętać, że ta pora roku to także wiele niebezpieczeństw związanych z wychłodzeniami organizmów i zamarznięciami, które często są katastrofalne w skutkach i prowadzą do śmierci. Zachęcamy do zapoznania się z naszym poradnikiem, w celu skutecznego niesienia pomocy ofiarom mrozu.

Wychłodzenie - to obniżenie temperatury całego organizmu po poziomu niższego od minimalnej dopuszczalnej temperatury ciała. Najczęstszą przyczyną wychłodzenia jest sytuacja, kiedy osoba jest nieodpowiednio ubrana do panujących warunków i zbyt długo przebywa w niskiej temperaturze. Objawy wychłodzenia związane są z czasem, w jakim osoba była eksponowana na zimno.

Pamiętaj!

Aby nie stać się ofiarą zimy należy przestrzegać następujących reguł:

 • Nie wchodź na lód w miejscach, które nie są zabezpieczone przez odpowiednie służby;
 • nie wjeżdżaj na zamarznięte jeziora samochodem;
 • nie spożywaj alkoholu na zewnątrz;
 • zawsze ubieraj suchą i ciepłą odzież, najlepiej wielowarstwową;
 • pamiętaj, o odpowiednim obuwiu, najlepiej wyposażonym w protektory i usztywniające kostkę;
 • jeżeli to możliwe na długie spacery, zabieraj ze sobą osobę, która pomoże Ci w przypadku niebezpieczeństwa;
 • zakładaj odblaski, aby stać się bardziej widocznym;
 • w przypadku intensywnych opadów śniegu zwrócić szczególną uwagę na możliwość osunięć zawisów śnieżnych z dachów, wiat itp.

Okres zimowy jest wyjątkowo trudną porą dla osób bezdomnych. Każdego roku w całym kraju odnotowuje się przypadki zgonów, których przyczyną są niskie temperatury, prowadzące w konsekwencji do nadmiernego wychłodzenia organizmu. Dlatego nie bądźmy obojętni wobec osób bezdomnych i samotnych w naszym otoczeniu. Często wystarczy jeden telefon, aby uratować czyjeś życie!

W sytuacjach zagrożenia zadzwoń po pomoc
997- Policja
986-Straż Miejska
999- Pogotowie Ratunkowe
112- Służby Ratownicze
89 522-81-12 Dyżurny Miasta

Postępowanie ratunkowe

 1. Zabezpieczyć poszkodowanego przed dalszym spadkiem temperatury! Najlepiej przenieść do pomieszczenia, w którym panuje niska temperatura pokojowa, jeżeli jest to nie możliwe postaraj się odizolować ofiarę od zimnego podłoża.
 2. Jeśli jest nieprzytomny, nie oddycha i nie da się wyczuć tętna – należy jak najszybciej wezwać pogotowie ratunkowe i przystąpić do akcji resuscytacyjnej.
 3. Jeśli jest nieprzytomny, ale ma zachowany oddech i tętno, należy zdjąć z niego mokrą odzież, okryć suchymi kocami i ułożyć w pozycji bocznej bezpiecznej. Trzeba wezwać pogotowie ratunkowe i monitorować stan poszkodowanego.
  UWAGA! W żadnym wypadku nie wolno go zanurzać w gorącej wodzie!
 4. Gdy wychłodzona osoba jest przytomna, można jej podać gorący słodki napój (dostarczy szybko przyswajalnych kalorii i rozgrzeje „od środka”).

Opracował: Damian Pachałko