Wszystkich Świętych - organizacja ruchu i obsługa komunikacyjna cmentarzy

W okresie Wszystkich Świętych w sąsiedztwie olsztyńskich cmentarzy nastąpią zmieniony organizacji ruchu.

Najważniejsze zmiany będą obowiązywać od niedzieli (31 października) od godz. 23.30 do wtorku (2 listopada) do około godz. 4.00. 

Cmentarz przy ul. Wadąskiej (w Dywitach)

Kierowcy jadący w kierunku największej olsztyńskiej nekropolii muszą pamiętać, że już w nocy z soboty na niedzielę (z 30 na 31 października) ul. Wadąska – od skrzyżowania z al. Wojska Polskiego do wysokości parkingu przy cmentarzu – stanie się drogą jednokierunkową. Tylko od strony al. Wojska Polskiego będzie można dojechać własnym autem aż pod cmentarz. Od strony ul. Jagiellońskiej dojazd będzie możliwy tylko do Kieźlin (do głównej bramy cmentarza od tej strony będzie można dotrzeć wyłącznie środkami komunikacji miejskiej, taxi i rowerem). Na całej ul. Wadąskiej w ruchu dwukierunkowym będą poruszały się wyłącznie pojazdy komunikacji miejskiej, taxi oraz rowery.

Cmentarz przy ul. Poprzecznej

W okresie Wszystkich Świętych (31 października - 2 listopada) do cmentarza przy ul. Poprzecznej będzie można dojechać ul. Zientary-Malewskiej i od ul. Borowej. Ulica Poprzeczna od wyjazdu z parkingu sklepu „Biedronka” do skrzyżowania z ul. Jagiellońską będzie drogą jednokierunkową (możliwość przejazdu wyłącznie w kierunku do Jagiellońskiej).

Ulice Cicha i Abramowskiego będą wyłączone z ruchu. Poruszać się po nich będą mogły jedynie osoby mieszkające przy tej okolicy, taksówki i służby miejskie.

Ulica A. Erdmanowej – jak co roku – będzie udostępniona wyłącznie pieszym. Tam też będą ustawione stoiska ze zniczami i kwiatami. Inny dojazd do cmentarza będzie możliwy od strony północnej od ul. Borowej.

Najsprawniej i najwygodniej będzie dojechać do cmentarzy autobusem (w "Aktualnościach" szczegółowe informacje dotyczące funkcjonowania Komunikacji miejskiej w okresie Wszystkich Świętych). Osoby, które zdecydują się na podróż własnym samochodem prosimy o zachowanie szczególnej ostrożność ze względu na dużo większy niż zwykle ruch pieszych, ale też samochodowy. Apelujemy o stosowanie się do zmienionego oznakowania oraz wykonywanie poleceń policjantów kierujących ruchem.

KOMUNIKACJA MIEJSKA

SCHEMAT LINII AUTOBUSOWYCH 

MAPA1
MAPA2
MAPA3
MAPA4
MAPA5
MAPA6

 

Bezpieczny Olsztyn - FESTYN RODZINNY 28 sierpnia 2021r.

Festyn i koncert z cyklu  „Bezpieczny Olsztyn" - To popularne (od 20 lat) wydarzenie promujące zdrowy tryb życia i bezpieczeństwo odbędzie się 28 sierpnia na olsztyńskim starym mieście. Podobnie jak w latach poprzednich w dwóch odsłonach. 

Godz. 15:00 – 17:00  - Festyn na scenie staromiejskiej:
W programie występ Orkiestry Akademickiej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, pokazy tańców ludowych i ich nauka w wykonaniu młodzieży z Zespołu Pieśni i Tańca KORTOWO. Konkursy Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii Uzależnień, Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Olsztynie, Straży Miejskiej, Ochotniczej Straży Pożarnej z Gutkowa oraz WOPR. 

Godz.18:00 – 21:00 - Koncert w Amfiteatrze im. Czesława Niemena
Podsumowanie kampanii Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii Uzależnień „ Nowy zwyczaj – ograniczaj".
Koncert Marka Kaliszuka wraz z zespołem, który będzie wyjątkowym połączeniem kilku gatunków i stylów, na które składać się będą autorskie piosenki Marka, a także muzyczne inspiracje artysty. Światowe i polskie przeboje z repertuaru m.in. Phila Collinsa, Justina Timberlake'a, Franka Sinatry, czy Arethy Franklin zabrzmią w zupełnie nowych i zaskakujących aranżacjach! Na słuchaczy czeka wiele pięknych dźwięków, różnych nastrojów, emocji i zaskoczeń takich jak np. głos Hanki Ordonówny.
Przed występem Marka usłyszymy solistkę Patrycję Rogalską ze Studia Wokalnego Akademickiego Centrum Kultury UWM w Olsztynie.Wstęp na koncert jest bezpłatny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc (900) sugerujemy wcześniejsze przybycie. Bramy wejściowe na teren amfiteatru otwarte będę od godz. 17:15. Organizatorami wydarzenia są:
Miejski Zespół Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie oraz Urząd Miasta w Olsztynie

PLAKAT 

 

Remont mostu kolejowego przez rzekę Łynę w Olsztynie

Informujemy, że w dniu 16 sierpnia 2021 roku zaplanowano wprowadzenie II etapu prac realizowanych na zlecenie PKP PLK pn. "Remont mostu kolejowego w km 297,156 linii nr 353 Poznań-Skandawa przez rzekę Łynę w Olsztynie". Tego dnia wykonawca realizujący zadanie, powiadomił o przywróceniu ruchu na ul. Wyzwolenia oraz zamknięciu ruchu na ul. Żarskiej. Przewidywany okres obowiązywania czasowej organizacji ruchu wynosi 8-10 dni.

Zasady zachowania na wodzie

I. ZANIM WEJDZIESZ DO WODY
Zasady korzystania z kąpielisk:

 1. nie wchodź do wody pod wpływem alkoholu lub innych środków psychoaktywnych (tak tonie się najczęściej);
 2. nie wchodź do wody bezpośrednio po opalaniu się na słońcu – może to grozić szokiem termicznym lub utratą przytomności;
 3. wchodź do wody powoli, schłodź najpierw okolicę serca, karku oraz twarz;
 4. nie skacz do wody na „główkę” jeśli nie znasz głębokości wody. Taki skok może doprowadzić do urazów kręgosłupa i kalectwa;
 5. masz pod opieką dzieci? Miej oczy dookoła głowy!
  Niebezpieczeństwa zagrażające podczas kąpieli i jak sobie z nimi radzić:
  • zachłyśniecie się wodą- utrzymaj głowę nad wodą i przetrzymaj pierwszy odruch kaszlu, potem można kasłać pod wodą kontrolując oddychanie,
  • zmęczenie- jeśli podczas długiego pływania zaczniesz odczuwać zmęczenie, połóż się na plecach i wyreguluj oddech,
  • skurcz mięśnia- najlepiej obrać wygodną pozycję i spróbować rozciągnąć mięsień,
  • wyziębienie organizmu- towarzyszą mu zaburzenia świadomości i senność, w celu rozgrzania nie należy wykonywać szybkich ruchów, gdyż w ten sposób traci się tylko energię, lepiej skulić się i oczekiwać na pomoc,

II. UDZIELANIE POMOCY TONĄCEMU
Powiadom służby. Jeżeli koło Ciebie są inne osoby zwróć się konkretnie do jednej z nich z poleceniem wykonania telefonu na 112. Jeśli sam próbujesz udzielać pomocy tonącemu, nie podpływaj do niego bez asekuracji. Tonący może być w szoku i stanowić zagrożenie. Najlepiej podać mu jakiś przedmiot (gumowa piłka, materac, kij, w ostateczności nawet ubranie).
Po wyciągnięciu tonącego na brzeg:
• sprawdź, czy jest przytomny, jeśli tak - ogrzej go podając ciepłe płyny i okryj. Jeśli jest nieprzytomny sprawdź, czy oddycha,
• jeśli oddycha, ułoż w pozycji bocznej ustalonej,
• jeśli nie oddycha, sprawdź i - jeśli jest potrzeba - oczyść jamę ustną, a następnie przystąp do resuscytacji krążeniowo – oddechowej.
• odchyl głowę poszkodowanego do tyłu, rozpocznij masaż serca i ewentualnie sztuczne oddychanie 30 uciśnięć klatki x 2 wdechy.
Resuscytację wykonuj aż do przybycia kwalifikowanej pomocy. Jeśli jesteś zmęczony, poproś o pomoc konkretną osobę znajdującą się w pobliżu.

III. KORZYSTANIE ZE SPRZĘTU WODNEGO
Nad wodą zawsze zachowuj ostrożność i zdrowy rozsądek.

 1. upewnij się, że łódź jest w dobrym stanie;
 2. sprawdź, czy na łodzi jest sprzęt ratunkowy;
 3. noś kamizelkę asekuracyjną;
 4. sprawdź warunki pogodowe i pamiętaj o ich zmienności;

Jeśli zauważysz niebezpieczeństwo zgłoś się do ratowników lub zadzwoń – 112 lub 601 100 100.

IV. SYSTEM SYGNALIZACJI OSTRZEGAWCZEJ PRZED NIEBEZPIECZEŃSTWEM POGODOWYM

O możliwości nadejścia niebezpieczeństwa pogodowego żeglarze są informowani rytmicznie pulsującym, żółtym światłem:

TELEFONY ALARMOWE

112 – Centrum Powiadamiania Ratunkowego
601 100 100 – Numer ratunkowy nad wodą
089 522 81 12 – Dyżurny Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa
089 527 12 03 wew. 205 – CRS Ukiel Wypożyczalnia sprzętu pływającego
(ul. Kapitańska 23)

Teleplatforma Pierwszego Kontaktu -bezpłatny numer TPK 800- 137- 200

Narodowy Funduszu Zdrowia uruchomił Teleplatformę Pierwszego Kontaktu (TPK). Dzwoniąc pod bezpłatny numer TPK – 800 137 200 –  otrzymamy niezbędną pomoc medyczną poza godzinami pracy lekarzy rodzinnych, w weekendy oraz święta. Z platformy mogą korzystać również osoby niesłyszące. Porady udzielane są w kilku językach.

Udostępniona przez Narodowy Fundusz Zdrowia platforma jest miejscem pierwszego kontaktu dla pacjenta, w sytuacji nagłego zachorowania lub konieczności wystawienia np. e-recepty, gdy poradnie POZ już zakończyły pracę oraz w weekendy i święta. Porad medycznych udzielają profesjonalni medycy – pielęgniarki lub położne oraz lekarze. Aby uzyskać pomoc wystarczy mieć telefon i połączyć się z bezpłatnym numerem TPK.

Prace naprawcze na torowisku

Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie informuje, że w dniach 15-16.05.2021 r. (sobota, niedziela) przeprowadzone zostaną prace naprawcze na torowisku na ul. Kościuszki. W tym czasie zawieszone będzie kursowanie linii tramwajowych 1 i 2, a uruchomiona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa na liniach Z-1 i Z-2.

Dodatkowo, w związku z zajęciem buspasów na ul. Kościuszki, zawieszone zostanie funkcjonowanie przystanków "Skwer Wakara" w obu kierunkach. W zamian uruchomione zostaną przystanki tymczasowe przy pasach dla pojazdów indywidualnych, na wysokości stałych lokalizacji przystanków. Przystanki obowiązywać będa dla linii 107, 111, 120, N01, Z-1 i Z-2.

Trasy przejazdu i rozkłady jazdy linii  Z-1 i Z-2 dostępne są na przystankach i w zakładce "rozkłady jazdy" na stronie ZDZiT. 

UWAGA: czas trwania zawieszenia funkcjonowania komunikacji tramwajowej może ulec zmianie w zależności od postępu prac.

Prace drogowe na al. Wojska Polskiego

ZDZiT w Olsztynie informuje, że 24 kwietnia 2021 roku zaplanowano naprawę nawierzchni leśnego odcinka al. Wojska Polskiego. W czasie prowadzonych prac ruch będzie odbywał się wahadłowo.

Koksowniki ogrzeją mieszkańców Olsztyna

Biorąc pod uwagę przewidywany spadek temperatur  - 15 stopni Celcjusza,  została podjętał decyzja o rozstawieniu koksowników.  Koksowniki rozstawione będą przy pętlach i na przystankach autobusowych:

 1. CH „AURA” – 2szt.
 2. Wysoka Brama (Pl. Jedności Słowiańskiej) – 1szt.
 3. Dworzec Gł. – 2szt.
 4. Dworcowa-Przychodnia – 1szt.
 5. Skwer Wakara – 2szt.
 6. Szrajbera (koło Mc Donald’s) – 1szt.
 7. Pstrowskiego „Kaufland” - 1szt.
 8. Żołnierska-Sanepid – 1szt.
 9. Galeria Warmińska (Sikorskiego) – 1szt.
 10. Pętla Nagórki – 1szt.
 11. Kanta (kraniec tramwajowy nr 1) – 1szt.
 12. Uniwersytet-Prawocheńskiego (kraniec tramwajowy nr 3) – 1szt.

Mobilny punkt pierwszej pomocy psychologicznej w sytuacjach kryzysowych- indywidualnych, mnogich, masowych wydarzeń traumatycznych

Informujemy o wznowieniu nowatorskiego i społecznie ważnego projektu adresowanego do społeczności lokalnej powiatu olsztyńskiego i elbląskiego:

„Mobilny punkt pierwszej pomocy psychologicznej w sytuacjach kryzysowych-indywidualnych, mnogich i masowych wydarzeń traumatycznych”.

Mobilny punk, to zadanie realizowane w ramach projektu Warmińsko – Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie: „Kompleksowe wsparcie dla osób i rodzin w trudnej sytuacji życiowej, w tym dotkniętych dysfunkcją i kryzysem” współfinansowanego przez Warmińsko – Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie i Oddział Terenowy Polskiego Towarzystwa Psychologicznego w Olsztynie. Projekt koordynowany jest przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne Oddział w Olsztynie i będzie realizowany w okresie   01.09.2020 – 31.12.2020 r.

Działania psychologów mobilnego punktu mają charakter interwencyjny. Podejmowane są na rzecz osób, rodzin, środowisk będących w stanie kryzysu w celu  przywrócenia im równowagi psychicznej i umiejętności samodzielnego radzenia sobie oraz zapobieganie wtórnej traumatyzacji osób poszkodowanych.

            Aby skorzystać z pomocy psychologicznej w ramach mobilnego punktu interwencyjnego należy zadzwonić do dyżurującego psychologa-interwenta pod  nr tel.: 730-822-320 i zgłosić potrzebę udzielenia pierwszej pomocy psychologicznej.             

             W dni powszednie pomoc będzie udzielana w godzinach 14.00-22.00; w dni świąteczne i wolne od pracy w godzinach 09.00-22.00. W sytuacjach tego wymagających, np. w zdarzeniach mnogich lub masowych lub innych nie cierpiących zwłoki w innych godzinach wspólnie ustalonych. Udzielana pomoc psychologiczna jest bezpłatna.